לייעוץ ראשוני

חייגו עכשיו:

072-330-6116

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

שמאי רכוש

חוות דעת לבית משפט – ליקויי בנייה

קניית דירה או בית היא ברוב המקרים מימוש של חלום רב שנים, אולם למרבה הצער לפעמים מתגלים ליקויים שונים בבנייה שהופכים את החלום לסיוט, או גורמים "רק" לירידת ערך הדירה. יתר על כן, לא מעט קבלנים מתנערים מחובתם לספק דירה או בית העומדים בדיוק במפרט עליו התחייבו, ודוחים את הרוכשים עד שאין להם ברירה אלא לפנות לבית משפט על מנת למצות את הזכויות. חוות דעת של שמאי מקרקעין המוגשת לערכאה השיפוטית עשויה להיות ההבדל בין זכייה במשפט וקבלת פיצוי הולם לבין עוגמת נפש נוספת.

מהם ליקויי בנייה?

ליקויי בנייה מוגדרים כאי התאמות בין התכנון המקורי לבין הביצוע בפועל, ובפרט אי עמידה בתקני הבנייה הנהוגים בארץ.

הליקויים החמורים ביותר הם ליקויים בשלד: בדרך כלל מדובר בליקויים שאינם ניתנים כלל לתיקון, ועל כן מחייבים מתן פיצוי נאות לרוכשי הדירה. גובה הפיצוי נגזר באופן טבעי ממידת חומרת הליקויים כך שחשוב לגבות פנייה לבית המשפט בחוות דעת של שמאי מקרקעין מוסמך ומנוסה לגבי היקף הליקויים וחומרתם.

סוג אחר של ליקויים הוא אלה האסתטיים, ובין השאר נכללים בקטגוריה זו טיח שאינו ישר, ריצוף שאינו אחיד, צביעה שאינה מדויקת ואף סדקים בקירות. בניגוד לליקויי שלד, שבמקרים קיצוניים עלולים לגרום להתמוטטות המבנה, ליקויים אסתטיים אינם מסוכנים, אולם גם כך הם פוגמים בהנאה מהדירה ומפחיתים מערכה – כך שגם בגינם מן הראוי לדרוש פיצוי (או את תיקונם, כמובן).

ליקויי בנייה נוספים הם כאלה שבאים לידי ביטוי בבעיות בצנרת או בנזילות מים. גם במקרים אלה מומלץ קודם כל לפנות לקבלן בדרישה כי יתקן את הפגמים (כשחשוב מאוד לתעד הן את הפגמים והן את הפנייה). במידה והליקויים אינם מתוקנים על ידי הקבלן בהחלט אפשר לשקול פנייה לבית משפט.
חוות דעת של שמאי מקרקעין מוגשת לבית משפט גם כשקבלן מסרב לתקן ליקויי בנייה בטיחותיים.

בקטגוריה זו נכללים, בין השאר, סורגים לא תקניים, מעקה בחדר מדרגות שאינו עומד בתקן, ממ"ד שלא ימלא את ייעודו בשעת הצורך ועוד.

חשוב להדגיש כי לא כל ליקוי בנייה מצדיק דרישה לפיצוי ובוודאי שלא פנייה לבית המשפט. התייעצות עם שמאי מקרקעין תמנע תביעות שמלכתחילה אין להן סיכוי להתקבל.

מה כוללת חוות דעת של שמאי מקרקעין?

חוות דעת המוגשת לבית משפט מטעם שמאי מקרקעין – כאמור במקרים של ליקויי בנייה שלא ניתן לתקנם וכשיש מחלוקת על גובה הפיצוי, או כשניתן לתקן את הליקויים אך הקבלן מתחמק מכך – כוללת נתונים רלוונטיים לגבי הנכס המדובר, תיאור מפורט של הליקויים והערכת הנזק שנגרם לבעלי הדירה בגינם, כולל הסברים מנומקים היטב לגבי המרכיבים השונים שהובילו להערכה.

למידת הפירוט והאיכות של חוות הדעת ישנה חשיבות עצומה, וגם המוניטין של שמאי המקרקעין משפיע במקרים רבים על החלטת בית המשפט, כך שכדאי לפנות לשמאי בעל ניסיון בהגשת חוות דעת לבית משפט.

למה יניב רפאל?

יניב רפאל הינו שמאי מקרקעין מנוסה ומוסמך, מטעם מועצת שמאי מקרקעין בישראל, יועץ נדל"ן, בעל תעודה ממשרד המשפטים ובוגר קורס בוררים. משרד שמאות יניב רפאל מבצע שמאויות פרטיות לשווי נכסים לפני רכישה, שמאויות לפירוק שיתוף ובדק בית לפני מסירת הבית מהקבלן לרוכש או לפני רכישה של נכס משומש. כמו כן מבצע המשרד שומות רבות עבור מינהל מקרקעי ישראל, השמאי הממשלתי, בנקים שונים, חוות דעת לבתי משפט, השגות להיטלי השבחה ולמס שבח, חוות דעת לירידת ערך ולהפקעות ועוד. ליניב רפאל התמחות ספציפית במושבים ובמשקים חלקאיים

יניב רפאל

מעוניינים ייעוץ ראשוני?

התקשרו

072-250-5119

או שלחו טופס ונחזור אליכם בהקדם:

כך צילום נדלן יסייע במכירת הנכס
כך צילום נדלן יסייע במכירת הנכס

אשר ניגשים לביצוע הערכת שווי נכס, הרי שישנם פרמטרים בדוקים וסדורים על-פיהם יש לבחון את

קרא עוד
היתרונות הלא כלכליים ברכישת דירה יד שנייה
היתרונות הלא כלכליים ברכישת דירה יד שנייה

דירה יד שנייה יכולה להפוך לבית החלומות שלכם   דירה חדשה שזה עתה נבנתה, לרוב

קרא עוד
הערכת שווי נכס טרם מכירתו
הערכת שווי נכס טרם מכירתו

סעיפים אקוטיים בהערכת שווי נכס   במהלך החיים בעלי נכסים מבצעים שינויים כמו הרצון למכור

קרא עוד
מדוע חשוב לשכור את שירותיו של שמאי מקרקעין מנוסה בעסקאות שטח?
מדוע חשוב לשכור את שירותיו של שמאי מקרקעין מנוסה בעסקאות שטח?

לשמאי מקרקעין יש תפקיד חשוב בעסקאות מקרקעין, ההערכה שלו יכולה להיות מאוד קריטית ועל בסיסה

קרא עוד
arrow

073-7836966

arrow

או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

?יש שאלות
חייגו עכשיו

חייגו עכשיו

ייעוץ ראשוני

ייעוץ ראשוני

close

יש שאלות?

השאירו מספר טלפון ונציג שלנו יחזור אליכם

Call Now Button