לייעוץ ראשוני

חייגו עכשיו:

072-330-6116

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

חוות דעת של שמאי רכוש

חוות דעת לבית משפט – ליקויי בנייה

קניית דירה או בית היא ברוב המקרים מימוש של חלום רב שנים, אולם למרבה הצער לפעמים מתגלים ליקויים שונים בבנייה שהופכים את החלום לסיוט, או גורמים "רק" לירידת ערך הדירה. יתר על כן, לא מעט קבלנים מתנערים מחובתם לספק דירה או בית העומדים בדיוק במפרט עליו התחייבו, ודוחים את הרוכשים עד שאין להם ברירה אלא לפנות לבית משפט על מנת למצות את הזכויות. חוות דעת של שמאי רכוש המוגשת לערכאה השיפוטית עשויה להיות ההבדל בין זכייה במשפט וקבלת פיצוי הולם לבין עוגמת נפש נוספת.

מהם ליקויי בנייה?

ליקויי בנייה מוגדרים כאי התאמות בין התכנון המקורי לבין הביצוע בפועל, ובפרט אי עמידה בתקני הבנייה הנהוגים בארץ.

הליקויים החמורים ביותר הם ליקויים בשלד: בדרך כלל מדובר בליקויים שאינם ניתנים כלל לתיקון, ועל כן מחייבים מתן פיצוי נאות לרוכשי הדירה. גובה הפיצוי נגזר באופן טבעי ממידת חומרת הליקויים כך שחשוב לגבות פנייה לבית המשפט בחוות דעת של שמאי מקרקעין מוסמך ומנוסה לגבי היקף הליקויים וחומרתם.

סוג אחר של ליקויים הוא אלה האסתטיים, ובין השאר נכללים בקטגוריה זו טיח שאינו ישר, ריצוף שאינו אחיד, צביעה שאינה מדויקת ואף סדקים בקירות. בניגוד לליקויי שלד, שבמקרים קיצוניים עלולים לגרום להתמוטטות המבנה, ליקויים אסתטיים אינם מסוכנים, אולם גם כך הם פוגמים בהנאה מהדירה ומפחיתים מערכה – כך שגם בגינם מן הראוי לדרוש פיצוי (או את תיקונם, כמובן).

ליקויי בנייה נוספים הם כאלה שבאים לידי ביטוי בבעיות בצנרת או בנזילות מים. גם במקרים אלה מומלץ קודם כל לפנות לקבלן בדרישה כי יתקן את הפגמים (כשחשוב מאוד לתעד הן את הפגמים והן את הפנייה). במידה והליקויים אינם מתוקנים על ידי הקבלן בהחלט אפשר לשקול פנייה לבית משפט.
חוות דעת של שמאי מקרקעין מוגשת לבית משפט גם כשקבלן מסרב לתקן ליקויי בנייה בטיחותיים.

בקטגוריה זו נכללים, בין השאר, סורגים לא תקניים, מעקה בחדר מדרגות שאינו עומד בתקן, ממ"ד שלא ימלא את ייעודו בשעת הצורך ועוד.

חשוב להדגיש כי לא כל ליקוי בנייה מצדיק דרישה לפיצוי ובוודאי שלא פנייה לבית המשפט. התייעצות עם שמאי מקרקעין תמנע תביעות שמלכתחילה אין להן סיכוי להתקבל.

מה כוללת חוות דעת של שמאי מקרקעין?

חוות דעת המוגשת לבית משפט מטעם שמאי מקרקעין – כאמור במקרים של ליקויי בנייה שלא ניתן לתקנם וכשיש מחלוקת על גובה הפיצוי, או כשניתן לתקן את הליקויים אך הקבלן מתחמק מכך – כוללת נתונים רלוונטיים לגבי הנכס המדובר, תיאור מפורט של הליקויים והערכת הנזק שנגרם לבעלי הדירה בגינם, כולל הסברים מנומקים היטב לגבי המרכיבים השונים שהובילו להערכה.

למידת הפירוט והאיכות של חוות הדעת ישנה חשיבות עצומה, וגם המוניטין של שמאי המקרקעין משפיע במקרים רבים על החלטת בית המשפט, כך שכדאי לפנות לשמאי בעל ניסיון בהגשת חוות דעת לבית משפט.

עוד קטגוריות

שמאי מקרקעין, הערכת שווי דירה, היטל השבחה, שמאי מקרקעין במודיעין, שמאי רכוש, דוח אפס, שמאי מקרקעין במושבים, שמאי דירות, שמאי נחלה, שמאי בשוהם, שמאי נזקי מים, תמ"א 38 ירושלים, שמאי מקרקעין בירושלים

למה יניב רפאל?

יניב רפאל הינו שמאי מקרקעין מנוסה ומוסמך, מטעם מועצת שמאי מקרקעין בישראל, יועץ נדל"ן, בעל תעודה ממשרד המשפטים ובוגר קורס בוררים. משרד שמאות יניב רפאל מבצע שמאויות פרטיות לשווי נכסים לפני רכישה, שמאויות לפירוק שיתוף ובדק בית לפני מסירת הבית מהקבלן לרוכש או לפני רכישה של נכס משומש. כמו כן מבצע המשרד שומות רבות עבור מינהל מקרקעי ישראל, השמאי הממשלתי, בנקים שונים, חוות דעת לבתי משפט, השגות להיטלי השבחה ולמס שבח, חוות דעת לירידת ערך ולהפקעות ועוד. ליניב רפאל התמחות ספציפית במושבים ובמשקים חלקאיים

יניב רפאל

  מעוניינים ייעוץ ראשוני?

  התקשרו

  072-250-5119

  או שלחו טופס ונחזור אליכם בהקדם:

  טיפים של שמאי מקרקעין בהשקעות נדל״ן

  מעוניינים להתחיל להשקיע את הכסף שלכם בנדל״ן? זה משהו שאתם יכולים לעשות בצורה מוצלחת אם

  קרא עוד
  שמירה על בטיחות בעת ביצוע עבודות שיפוצים
  שמירה על בטיחות בעת ביצוע עבודות שיפוצים

  שיפוץ, ובמיוחד מקיף, כולל פעולות רבות שעלולות להיות מסוכנות. בהתאם תכנון פרויקט שכזה מחייב תשומת

  קרא עוד
  כיצד להעלות את ערך הנכס בשיפוץ הבית
  כיצד להעלות את ערך הנכס בשיפוץ הבית

  כאשר אנו משפצים את הדירה אנו בעצם מקבלים בית חדש – מרווח, מעוצב ומפנק בדיוק

  קרא עוד
  שמאי מקרקעין, מתי להזמין ומדוע?

  מתי מומלץ להזמין שמאי מקרקעין: כאשר אתם מתלבטים בנוגע לערך של הדירה אותו אתם מתכוונים

  קרא עוד
  arrow

  073-7836966

  arrow

  או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

   ?יש שאלות
   חייגו עכשיו

   חייגו עכשיו

   ייעוץ ראשוני

   ייעוץ ראשוני

   close

    יש שאלות?

    השאירו מספר טלפון ונציג שלנו יחזור אליכם

    התחל שיחה
    צריכים עזרה?
    שלום!
    איך אוכל לעזור לך?