לייעוץ ראשוני

חייגו עכשיו:

072-330-6116

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יניב רפאל – שמאי מקרקעין מעל 15 שנות ניסיון! מה עושים במקרה של ליקויי בנייה?

מה עושים במקרה של ליקויי בנייה?

כאשר עוסקים בנדל"ן, לעיתים קרובות ההבדל בין החלום על נייר התכנון לבין המציאות בפועל הוא הבדל תהומי עם השפעה מכרעת על בעל הבית החדש ועל הדיירים. חריגות אלו בתחום הבנייה נקראות ליקויי בנייה וקיימת לגביהן פרוצדורה מסודרת שמקלה על ההתנהלות מולן. בכתבה הבאה נעסוק במקרה של ליקויי בנייה ומה אפשר לעשות עם זה.

מה הם בכלל ליקויי בנייה?

באופן פורמלי, ליקויי בנייה מוגדרים כפער בין מה שהובטח בחוזה המכר לרוכש הדירה ובין מה שקיים בפועל בשטח. הגדרה זו מקורה בחוק המכר שחוקק ב-1973 ותפקידו לעגן את כל ליקויי הבנייה האפשריים. מאחר ובניית בית היא תהליך מורכב הדורש משאבים רבים (כוח עבודה, זמן, כסף וכו') ההסתברות לליקויי בנייה כלשהם גבוהה למדי, ולכן מומלץ מאוד לערוך בדק בית מקיף לפני חתימה על מסירת הדירה. בדק הבית צריך להיות מקיף ולסקור את כל הנקודות הרלוונטיות לרבות חצר, ביוב, חיפויי חוץ ופנים, אי התאמות נוספות וכדומה.

המקצוענים של ליקויי הבנייה

לא כל אדם יכול לעסוק בתחום של ליקויי בנייה. רק מפקחי בנייה מוסמכים רשאים לכתוב דוח בדק בית ולבחון האם הדירה החדשה אכן עומדת בכל הסטנדרטים הראויים, לרבות מפרט התכנון, תקני בטיחות שונים, תשתיות מספקות ועוד. עבודתו של מפקח הבנייה היא רבגונית למדי מאחר והוא צריך לבדוק את כל תחומי הבית. כך למשל בשביל זיהוי ליקויי בנייה ביוב יכול המפקח להשתמש במכשיר הקרוי ביובית (משאית קטנה ועליה צינור בלחץ גבוה שתפקידה לפתוח סתימות בביוב ולבצע בו ניקיון יסודי). לעומת זאת עבור בדיקת קירות למשל, יצטרך המקפח להיעזר בכלים שונים לחלוטין ובאנשי מקצוע אחרים. בסיום הבדיקה ייכתב דוח מקיף הפרט את כל הליקויים השונים שהתגלו.

מה התקופה שלך?

כאשר עוסקים בליקויי בנייה, קיימת הבחנה מהותית בין שתי תקופות: תקופת הבדק ותקופת האחריות.  תקופת הבדק היא פרק זמן משתנה שמוגדר מעת מסירת הדירה וכולל את הזמן שבו ניתן לבדוק ליקויים שונים בבית החדש (כך לדוגמא, תקופת הבדק של כשלים בביוב היא ארבע שנים, ובדיקת כשלים במכונות ודודים אורכת שלוש שנים). לאחר תקופת הבדק מגיע תורה של תקופת האחריות אשר נמשכת שלוש שנים מתום תקופת הבדק. בתקופה זו הקבלן המבצע עוד נושא באחריות לליקויים השונים, ומחובתו לדאוג להם.

המצב לא משתפר, במי ניעזר?

ליקויי בנייה עלולים להתגלע לכדי עניין משפטי מכיוון שבמקרים רבות עולה הצורך לתבוע את הקבלן המבצע ולחייב אותו לדאוג לתיקון הליקויים שהתגלו. אי לכך, כדאי להיעזר בעורך דין המתמחה בליקויי בנייה וכן בשירותי שמאי מקרקעין מקצועיים שיודעים לנהל נכסים ולתת הערכות רלוונטיות בתחום הנדלן. חשוב לא להתפשר במקרה של ליקויי בנייה, מכיוון שמדובר בנושא אקוטי בעל השפעה עמוקה על טיב הבית, איכות החיים של המתגוררים בו וגם על ערכו הכלכלי של הנכס.     

טיפים לרכישת דירה בפריפריה

רכישת דירה זוהי משימה קשה במיוחד, רכישת דירה במרכז זוהי משימה בלתי אפשרית. זוהי הסיבה

קרא עוד
עורך דין יש ושמאי?

כאשר עושים עסקת מקרקעין, חשוב מאוד להיעזר בעורך דין מומחה לתחום. כמו כן, מלבד עורך

קרא עוד
טיפים של שמאי מקרקעין בהשקעות נדל״ן

מעוניינים להתחיל להשקיע את הכסף שלכם בנדל״ן? זה משהו שאתם יכולים לעשות בצורה מוצלחת אם

קרא עוד
arrow

073-7836966

arrow

או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  ?יש שאלות
  חייגו עכשיו

  חייגו עכשיו

  ייעוץ ראשוני

  ייעוץ ראשוני

  close

   יש שאלות?

   השאירו מספר טלפון ונציג שלנו יחזור אליכם

   התחל שיחה
   צריכים עזרה?
   שלום!
   איך אוכל לעזור לך?