לייעוץ ראשוני

חייגו עכשיו:

072-330-6116

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יניב רפאל – שמאי מקרקעין מעל 15 שנות ניסיון! שמאי המקרקעין – איש המקצוע שמבטיח שכולם ירוויחו מפרויקט פינוי-בינוי

שמאי המקרקעין – איש המקצוע שמבטיח שכולם ירוויחו מפרויקט פינוי-בינוי

שמאי המקרקעין – איש המקצוע שמבטיח שכולם ירוויחו מפרויקט פינוי-בינוי

אין ספק שכאשר מדובר על פרויקט בנייה מסוג פינוי בינוי, מדובר על אחד הפרויקטים המורכבים ביותר. בגלל המורכבות, יש גם לא מעט שותפים לפרויקט. אחד מבין השותפים העיקריים הוא שמאי המקרקעין. למעשה, באמצעות מה שהוא יקבע לאורך התהליך של הבנייה, תהיה השפעה על הפרויקט עצמו מבחינה כלכלית.

מה הופך את שמאי המקרקעין למשפיע בפרויקטים של פינוי בינוי ואיך זה בא לידי ביטוי?

בארץ יש מגוון ערים בהן מקדמים פרויקטים של התחדשות עירונית כמו פרויקט פינוי בינוי ירושלים, פינוי בינוי תל אביב, פינוי בינוי באר שבע ועוד. כל פרויקט כזה מותנה במתן זכויות בנייה שיקבל היזם.
על מנת לבדוק שהפרויקט הוא באמת רווחי, עליו לקבל חוות דעת כלכלית משמאי מקרקעין.
לשם כך, השמאים נעזרים בתקן 21, שנוסח על ידי מועצת שמאי המקרקעין. לפי התקן הזה, השמאים יודעים כיצד לבדוק כדאיות כלכלית של פרויקטים מסוג פינוי בינוי. 

בהתאם לכך, חוות הדעת של השמאים ניתנת בשלבים התחלתיים של הפרויקט, עוד כשהוא מוצג לוועדה המקומית ובטרם עבר לוועדה המחוזית. אותה חוות דעת יכולה לסייע רבות ליזם ומדוע? כי כך אפשר לבחון את הכדאיות הכלכלית עוד בטרם שמתחילה העבודה בפועל וגם הדבר מסב ביטחון לדיירים, שאכן הפרויקט נבדק ואושר על ידי גורם שהינו ניטרלי כמו שמאי המקרקעין. כאן יש להבהיר שעדיף שהיזם ייעזר בשמאי משלו שילווה את הקידום של הפרויקט והדיירים מצידם יעזרו בשמאי שילווה אותם בתהליך. 

איך מתנהל התהליך בפועל בין היזם לשמאי המקרקעין?

בתחילת התהליך, היזם נעזר בשמאי מקרקעין. אותו שמאי יבצע בדיקות ראשונית ועל פי תוצאות הבדיקה, הוא יאמר ליזם האם הפרויקט כלכלי או לא. במידה ויש אישור והפרויקט הוא אכן כלכלי, היזם יכול להמשיך לשלבים הבאים בפרויקט. מה שקורה בהמשך הוא שהבדיקה נעשית עוד יותר מפורטת, עמוקה ומורכבת. זוכרים שהזכרנו קודם לכן את תקן 21? ובכן התקן הזה מהווה את הסיום של התהליך. כך ניתן להגיש את הפרויקט לוועדה המקומית ולאחר קבלת אישורים מתאימים, להוציא אותו לפועל. 

איך מתנהל התהליך בין הדיירים לשמאי המקרקעין?

כפי שהוזכר קודם לכן, חשוב מאוד שגם לדיירים יהיה שמאי מקרקעין שייצג אותם. שמאי זה צריך להיות בעל ניסיון בפרויקטים מסוג פינוי בינוי. בהרבה מקרים, הדיירים חושבים שמספיק שיש רק עורך דין שיש לו התמחות בפינוי ובינוי והוא זה שייצג אותם לאורך כל התהליך והדבר מספיק ובכן, לא כך הדבר. העדיפות היא לא לוותר על שמאי המקרקעין. השמאי יכול ללוות אותם כאשר הם יצטרכו לבחור יזם מתוך קבוצה של יזמים שעשויה לפנות אליהם. עורך הדין, ייצג את הדיירים כאשר הם יהיו כקבוצה אחת. במסגרת תפקידו של השמאי בליווי הדיירים, הוא יוכל לבחון בעין מקצועית את ההצעות שיגישו היזמים ובהתאם לכך, יתריע לגבי הצעות לא כדאיות מבחינת כלכלית. 

שורה תחתונה

אין לוותר על הנוכחות של שמאי המקרקעין. הידע שלו יכול לעזור ליזמים וגם לדיירים. השמאי יבנה תמונה כלכלית שתספק מידע רלוונטי על כל התהליך. במידה ולא תהיה נוכחות של שמאי, הרי שיכולים להתגלות כל מיני פערים כספיים שלא נלקחו בחשבון וכך הפרויקט עשוי להיות לא ריווחי. 

 

7 דברים שאתם צריכים לעשות כשאתם רוכשים דירה
7 דברים שאתם צריכים לעשות כשאתם רוכשים דירה

מזל טוב, החלטתם לרכוש דירה. רכישת דירה היא לא עסקה שאנו עושים לעיתים קרובות, ומדובר

קרא עוד
תשלום מע"מ בעת רכישת דירה מה חשוב לדעת
תשלום מע"מ בעת רכישת דירה מה חשוב לדעת

עסקאות מקרקעין – רכישת או מכירת דירה – מחויבות על פי חוק בתשלום מע"מ, מס

קרא עוד
מהו מס שכר דירה ומה חשוב לדעת בנושא
מהו מס שכר דירה ומה חשוב לדעת בנושא

אחת ההשקעות הפופולאריות והמועדפות ביותר על ישראלים רבים, היא ההשקעה בתחום הנדל"ן. בין הסיבות לפופולאריות הרבה של הבחירה באפיק השקעה זה, היא עצם העובדה כי המס על שכר דירה הוא שולי ביותר. אז אם שאלתם את עצמכם מהו מס שכר דירה, הנה כל מה שחשוב לדעת בנושא

קרא עוד
arrow

073-7836966

arrow

או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  ?יש שאלות
  חייגו עכשיו

  חייגו עכשיו

  ייעוץ ראשוני

  ייעוץ ראשוני

  close

   יש שאלות?

   השאירו מספר טלפון ונציג שלנו יחזור אליכם

   Call Now Button