לייעוץ ראשוני

חייגו עכשיו:

072-330-6116

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יניב רפאל – שמאי מקרקעין מעל 15 שנות ניסיון! עבירות מס ברכישת מקרקעין – כל מה שצריך לדעת!

עבירות מס ברכישת מקרקעין – כל מה שצריך לדעת!

עבירות מס ברכישת מקרקעין – כל מה שצריך לדעת!

בשנים האחרונות נדל"ן הפך להיות האפיק המועדף על רבים להשקיע בו את כספי הפנסיה שלהם במקום להשקיע בבורסה ובמניות או במוצרים פיננסיים אחרים. נכסים ומקרקעין הם דרך מצוינת לצבור תשואה מניבה וגם ליהנות מהרווח שבמכירת הנכס בעתיד, אם ייקלעו למצב שמחייב זאת. בדרך כלל, נכס כזה משמש אנשים לצבירת התשואה והפקת הרווח ממנה, וכאן טמונה הסכנה של עבירת מס בתחומים שונים אפילו מבלי לדעת זאת. מומלץ משום כך להתייעץ עם עורכי דין בתחום המקרקעין או בתחום עבירות המס כדי לוודא שאינכם עוברים על החוק.

מהן עבירות מס? 

עבירות מס נעשות לא רק על ידי אנשי הון ובעלי חברות או פשע מאורגן. גם אנשים נורמטיביים שבכלל לא חלמו שהם מבצעים עבירת מס עושים זאת מחוסר ידיעה. יש עבירות מס שנוגעות לעסקאות מקרקעין שעושים מבלי לדווח עליהם ולשלם מס רכישה ומס שבח, ויש דירות שמשכירים ולא מדווחים עליהן כדי לשלם מס הכנסה. אלה המסים העיקריים שמשלמים על עסקאות כאלה, למרות שיש בוודא גם עסקאות שונות ומורכבות הרבה יותר שנוגעות לקרקעות שנועדו למיזמי בנייה שונים. אלה כבר עבירות שבודקים ברשויות המס אצל הגדולים ביותר. שאר האזרחים אמורים לדווח על כל מהלך כזה ולהתעדכן במה שמחייב החוק כדי לשלם עליו מס.

כיצד ניתן לבצע עבירות מס במקרקעין?

 • התחמקות ממס שבח – התחמקות ממס שבח היא עבירה שעליה משלמים הרבה מאוד אם נתפסים. מס שבח משלמים על כל עסקת מקרקעין שיש עליה רווח ניכר בין המחיר ששולם על הנכס לבין המחיר שבו נמכר. מכיוון שהמטרה של רוב המשקיעים במקרקעין להרוויח עליהם, הרי שהם יודעים שהם יהיו מחויבים לשלם על הרווח מס. לדוגמה, תושבי תל אביב רבים שמכרו דירות לא ידעו שהם אמורים לשלם לעירייה מס שבח גבוה ובשנים האחרונות מתנהלים כמה משפטים שנוגעים לכך.
 • מס רכישה – מס רכישה משולם על כל עסקת מקרקעין שנעשית בישראל בין אם זו קרקע או נכס בנוי. אם הנכס שייך לאדם שרושם אותו על שם מישהו אחר כדי להימנע מתשלום מס, זה נחשב לעבירת מס. רישום נכסים בצורה כזאת מעורר חשד אוטומטי ולכן מומלץ לבדוק מהלך כזה.
 • מס הכנסה על הכנסות מנכסים להשכרה – רוב הישראלים שרכשו את הדירה השנייה שלהם עשו זאת כדי ליהנות מהכנסה נוספת או מפנסיה בטוחה. משום כך, יש פטור ממס זה עד הכנסה של 5,100 ₪ לחודש. אם עוברים את ההכנסה הזאת חייבים לדווח על כך לרשויות המס ולשלם מס הכנסה לפי חישובים שונים שעושים ברשויות, במיוחד לפי גודל הנכסים.

עונשים וטיפול בכך

עבירות מס מתחלקות לשני סוגים – עבירות מס טכניות שנעשו כתוצאה מחוסר מודעות לבעיה או מחוסר עמידה בזמנים ובדיווח בגלל סיבות שונות. הסוג השני הוא עבירות מס מהותיות שנעשו בכוונה ומתוך ידיעה שזאת עבירה. ההבדל הוא לא רק בסוג הידיעה אלא גם בסכומים השונים ובדרך שבה פועל זה שעובר על החוק כדי לתקן זאת וכדי לדון בענישה ובתגובה של רשות המס. מומלץ במקרה כזה להתייעץ עם עורך דין למיסוי ולעבירות צווארון לבן שמתמחה גם במקרקעין. במקרים כאלה בדרך כלל יסתפקו בקנסות אם כי במקרים החריגים הגשת כתבי אישום עלולה להסתיים בעונש מאסר עד שנה. במקרים החמורים באמת שבהם המשא ומתן עם רשויות המס אינו מניב סוג של כופר או קנסות והשבת הכספים למדינה, בהחלט יכולים להגיע לכלא לזמן רב הרבה יותר.

7 דברים שאתם צריכים לעשות כשאתם רוכשים דירה
7 דברים שאתם צריכים לעשות כשאתם רוכשים דירה

מזל טוב, החלטתם לרכוש דירה. רכישת דירה היא לא עסקה שאנו עושים לעיתים קרובות, ומדובר

קרא עוד
תשלום מע"מ בעת רכישת דירה מה חשוב לדעת
תשלום מע"מ בעת רכישת דירה מה חשוב לדעת

עסקאות מקרקעין – רכישת או מכירת דירה – מחויבות על פי חוק בתשלום מע"מ, מס

קרא עוד
מהו מס שכר דירה ומה חשוב לדעת בנושא
מהו מס שכר דירה ומה חשוב לדעת בנושא

אחת ההשקעות הפופולאריות והמועדפות ביותר על ישראלים רבים, היא ההשקעה בתחום הנדל"ן. בין הסיבות לפופולאריות הרבה של הבחירה באפיק השקעה זה, היא עצם העובדה כי המס על שכר דירה הוא שולי ביותר. אז אם שאלתם את עצמכם מהו מס שכר דירה, הנה כל מה שחשוב לדעת בנושא

קרא עוד
arrow

073-7836966

arrow

או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  ?יש שאלות
  חייגו עכשיו

  חייגו עכשיו

  ייעוץ ראשוני

  ייעוץ ראשוני

  close

   יש שאלות?

   השאירו מספר טלפון ונציג שלנו יחזור אליכם

   Call Now Button