לייעוץ ראשוני

חייגו עכשיו:

072-330-6116

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יניב רפאל – שמאי מקרקעין מעל 15 שנות ניסיון! החלטה 1155 של מועצת מקרקעי ישראל

החלטה 1155 של מועצת מקרקעי ישראל

החלטה 1155 של מועצת מקרקעי ישראל

החלטה 1155, שהתקבלה בשנת 2008, היא עדכון של החלטה 979 שנועדה להסדיר את נושא זכויות הבנייה בנחלות של חברי המושבים והקיבוצים. צמד החלטות היסטוריות אלה – שחשוב לציין כי נתקלו בלא מעט ביקורת ציבורית ואף הועמדו למבחן בג"צ (החלטה 1155 אושרה על ידו בשנת 2011) – מאפשר לכ- 65,000 בעלי נחלות במושבים ובקיבוצים להשכיר או למכור חלק מהנחלה, בהתאם לרוח הזמן ולאילוצים הנובעים מהתמורות במשק.
חשוב להדגיש כי החלטה זו הינה וולונטרית, כלומר כל בעל נחלה יכול לבחור אם לנצל את ההטבות הגלומות בה או להמשיך להתנהל מול מנהל מקרקעי ישראל על פי ההסדרים הישנים. על מנת ליהנות ממלוא האפשרויות הגלומות בהחלטה 1155 מבלי להיגרר להוצאות גבוהות שאינן הכרח המציאות כדאי לפנות לשמאי מקרקעין המתמחה בשמאות במושבים ובתחום הקרקעות המשמשות לחקלאות באופן כללי.
תנאי מקדים להצטרפות חברי מושבים להסדר על פי החלטה 1155 הוא רישום חלקה א' כיחידה נפרדת בשלמות וכן יש לשלם דמי חכירה בגובה 3.75% מערכה של הקרקע המוגדרת כחלקת מגורים, בהתאם ל"היקף בנייה בסיסי", ועל סמך שומה פרטנית – שמאי מקרקעין יסייע לבעל הנחלה לא ליפול למלכודת של תשלומים מופרזים.

ביטול חובת הרצף הבין דורי

אחד השינויים החשובים שיצרה החלטה 1155 הוא ביטול חובת הרצף הבין דורי: אם לפני החלטות 979 ו-1155 ניתן היה לבנות למטרת מגורים 375 מ"ר כשהם מחולקים ל-2 יחידות דיור בנות 160 מ"ר (המיועדות לחוכר ול"בן ממשיך") ועוד אחת בת 55 מ"ר לבן הדור השלישי במשפחה, הרי שלאחריהן ניתן לייעד יחידות דיור גם לקרובי משפחה אחרים של החוכרים וכן לחלק את זכויות הבנייה – אותם 375 מ"ר – בין מספר יחידות דיור בגדלים רצויים, כל עוד הם עומדים בתנאי תוכנית בתוקף.

הרחבת הבנייה בחלקת המגורים

אופציה נוספת שמעניקה החלטה 1155 היא בנייה של יותר מ- 375 מ"ר בחלקת המגורים. עבור בנייה נוספת זו, שגם היא צריכה לעמוד בתנאי תוכנית בתוקף, יש לשלם למנהל מקרקעי ישראל דמי חכירה מהוונים בהתאם לשווי זכויות הבניה הנוספות.
על דמי חכירה אלו יחולו הנחות בהתאם למיקום הנחלה ולהחלטות ממשלה שונות לגבי מתן עדיפות לבעלי נחלות בפריפריה או בקווי עימות. גם שמאי מקרקעין בעל ניסיון עשוי לסייע בהפחתת הסכום אותו משלמים למנהל.

פיצול מגרש

החלטה 1155 מאפשרת גם פיצול מגרש, בכפוף לתב"ע בתוקף ובהתאם לתמ"א 35, זאת בתנאי שיחידת דיור שניתן לבנות בה 160 מ"ר תישאר צמודה לנחלה ותשמש למגורי החוכר. זכויות הבנייה במגרש המפוצל צריכות לעמוד אף הן על 160 מ"ר לפחות, וכדי לממש את האופציה יש לשלם למנהל 29.25% משווי הקרקע שבמגרש המפוצל. גם בעת ביצוע הליך זה רצוי מאוד להיעזר בשמאי מקרקעין הבקיא בתחום מורכב זה.

שווי נכס של דירה – לפי מה הוא נקבע?
שווי נכס של דירה – לפי מה הוא נקבע?

כאשר בוחנים שווי נכס של דירה, צריך להבין כי הוא נקבע על סמך מגוון רחב

קרא עוד
מזהים נזילה סמויה מהגג? אתם חייבים לקרוא את זה
מזהים נזילה סמויה מהגג? אתם חייבים לקרוא את זה

אחת הבעיות המשמעותיות ביותר שאנחנו יכולים להתמודד איתן במהלך מגורים או עבודה בנכס מסוים, זו

קרא עוד
7 דברים שאתם צריכים לעשות כשאתם רוכשים דירה
7 דברים שאתם צריכים לעשות כשאתם רוכשים דירה

מזל טוב, החלטתם לרכוש דירה. רכישת דירה היא לא עסקה שאנו עושים לעיתים קרובות, ומדובר

קרא עוד
arrow

073-7836966

arrow

או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  ?יש שאלות
  חייגו עכשיו

  חייגו עכשיו

  ייעוץ ראשוני

  ייעוץ ראשוני

  close

   יש שאלות?

   השאירו מספר טלפון ונציג שלנו יחזור אליכם

   Call Now Button