לייעוץ ראשוני

חייגו עכשיו:

072-330-6116

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יניב רפאל – שמאי מקרקעין מעל 15 שנות ניסיון! בדיקות מקדמיות לנכס מקרקעין

בדיקות מקדמיות לנכס מקרקעין

בדיקות מקדמיות לנכס מקרקעין

בטרם ניגש לחתימה על עסקת מקרקעין, מורכבת ופשוטה כאחד, הרי שעלינו לבצע בחינה מדוקדקת שתסיר כל חשש ותמגן אותנו ככל האפשר מפני 'הפתעות' קטנות שעולות לעלות לנו בגדול.

בחינתו של נכס בין שמדובר בדירת מגורים ובין שמדובר אף בקרקע חקלאית, דורשת את עיניהם הבוחנות של מספר אנשי מקצוע שונים, וכן העמקה לא רק במצבו הפיזי של הנכס, כי אם גם בסטטוס שלו מן הבחינה המשפטית.

ביצוע בדיקות לנכס מקרקעין

להלן מספר היבטים חשובים אותם יש לבחון. חשוב יהיה לציין שהבדיקות שלהלן אינן בהכרח יכולות להתבצע באופן פרטני על-ידי רכשי הנכס, ומוטב לשכור לשם כך אנשי מקצוע בקיאים שילוו את התהליך.

זכרו כי עסקת מקרקעין מטרתה להניב רווח או לשדרג את איכות חיינו, ולא להביא לתרחישים בהם אנו עלולים להימצא בהפסד כספי או בעוגמת נפש. הפתעות ולו הקטנות ביותר בעולם הנדל"ן עלולות ולרוב אכן מתבררות ככאלו שעלותן היא גבוהה ומתחילה בכמה אלפי ועד עשרות אלפי שקלים.

סטטוס הנכס

זוהי בדיקה מקדמית המבוצעת על-ידי עורך דין המקרקעין המייצג את הרוכשים. בחינת הנכס מתחילה קודם כל בבדיקת רישומו בלשכת רישום המקרקעין ובהפקת נסח הטאבו.

באם מדובר בדירה יד ראשונה הנרכשת מטעם הקבלן, הרי שהנכס איננו מצוי בידי לשכת רישום המקרקעין, כי אם בחברה המשכנת, קרי הקבלן, ועליו להמציא אישור זכויות שיציג את הנכס.

אם נתייחס אל נסח הטאבו בכללותו, הרי שמדובר במסמך המתפקד כמעין תעודת זהות. הוא מגולל את כל פרטי הנכס לרבות מי הם בעלי הזכויות החוקיים, גודלו של הנכס ומטרותיו.

סטטוס הנכס עלול לעתים להדליק נורות אדומות שמא מדובר במעשה רמייה או נוכלות. דוגמה לכך היא נכס מקרקעין שייעודו הוא מסחרי, ואילו הוא נמכר למגורים. בדיקה לקויה של הנכס ופספוס פרט שכזה, עלול להוביל להליכים משפטיים ממושכים ומתישים. חשוב לבצע חקירה מדוקדקת של נכס הנדל"ן ולקחת צעד אחורה מכל עסקה שמדיפה ריח רע.

בחינת הוצאות נלוות

לאחר שבחנו את הנכס על בוריו, ונמצא שאין כל חריגה, חשוב גם לבחון את ההוצאות הנלוות. בדיקות שכאלו יכולות להעניק לרוכש או המוכר, תמונת מצב רחבה וברורה יותר באשר למצבו הכלכלי העתידי ביום שאחרי סיום ביצוע העסקה.

היבטי מיסוי הם דוגמה נהדרת לכך הן עבור רוכשים והן עבור מוכרים. למוכרים נכס מקרקעין צפויים תשלומי מס שבח וכן היבטי השבחה. לקונים מנגד, צפוי מס רכישה המוטל על אף שמדובר בהוצאה כספית ולא בקצירת רווח.

הוצאות נוספות אותן יש לקחת בחשבון הן שיפוצים אפשריים לנכס, וכן תשלומים עבור בעלי מקצוע המלווים את העסקה לרבות שמאי מקרקעין בעת רכישת נכס, עורך דין מקרקעין, יועץ משכנתאות ועוד.

היעזרות בשירותי שמאות מקרקעין

שירותי שמאות מקרקעין נדרשים בעת רכישתו של כל נכס נדל"ן, וזאת כדי להעניק לרוכשים את הערך הנמוך והריאלי ביותר של הנכס.

המטרה היא להבטיח את ביטחונם בעסקה, שכן הבנק האמון על מתן המשכנתא עבור הרוכשים, שולח במסגרת התהליך, שמאי מקרקעין מטעמו שיבחן את הנכס ויקבע את ערכו. אם ערך הנכס יתברר כנמוך ממה שנקבו בו המוכרים, הרי שהבנק עלול שלא לתת את גובה ההלוואה אותה ביקשו הרוכשים.

מצב שכזה, ובעיקר באם חוזה המכר כבר נחתם, עלול להציב את הרוכשים בבעיה משפטית קשה.

למתן ייעוץ נוסף וקביעת פגישה לשירותי שמאות וייעוץ מקרקעין, צרו עמנו קשר טלפוני או השאירו פניה באתר. 

העלאת ערך הנכס בעקבות שיפוץ
העלאת ערך הנכס בעקבות שיפוץ

יש סיבות רבות לבצע שיפוץ דירה מקיף. בחלק מהמקרים התשתיות השונות ובפרט הצנרת כבר לא

קרא עוד
האם פרקט יכול לשדרג את ערך הנכס?
האם פרקט יכול לשדרג את ערך הנכס?

פרקט יכול לשדרג את הערך של הנכס כי יש לו נוכחות דקורטיבית בחלל הפנים ובגלל

קרא עוד
מה הפעולות הנדרשות לבצע לפני תחילת בניית שכונת מגורים
מה הפעולות הנדרשות לבצע לפני תחילת בניית שכונת מגורים

היקף הבנייה החדשה למגורים בישראל, הולך וגדל משנה לשנה, כאשר הקמתן של שכונות מגורים בכל

קרא עוד
arrow

073-7836966

arrow

או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  ?יש שאלות
  חייגו עכשיו

  חייגו עכשיו

  ייעוץ ראשוני

  ייעוץ ראשוני

  close

   יש שאלות?

   השאירו מספר טלפון ונציג שלנו יחזור אליכם

   Call Now Button