לייעוץ ראשוני

חייגו עכשיו:

072-330-6116

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יניב רפאל – שמאי מקרקעין מעל 15 שנות ניסיון! תשלום מע"מ בעת רכישת דירה מה חשוב לדעת

תשלום מע"מ בעת רכישת דירה מה חשוב לדעת

תשלום מע"מ בעת רכישת דירה מה חשוב לדעת

עסקאות מקרקעין – רכישת או מכירת דירה – מחויבות על פי חוק בתשלום מע"מ, מס ערך מוסף. החוק קובע שעל כל עסקה בישראל יוטל מס ערך מוסף בשיעור אחד ממחיר העסקה ורואה ברכישה או במכירה של נכס עסקה המחויבת בתשלום מע"מ, גם אם היא מתבצעת בין אנשים פרטיים במסגרת עסקת אקראי. 

בטרם כניסה למשא ומתן על רכישת או מכירת דירה יש לבדוק מה תשלום המע"מ הנדרש בעסקה, האם גובה התשלום כדאי והאם העסקה משתלמת או נכון יותר לוותר עליה.

אז מה חשוב לדעת על תשלום המע"מ בעת רכישת או מכירת דירה, והאם יש דרך להפחיתו או לקבל ממנו פטור? והאם שמאי מקרקעין יכול לעזור בנושא? נבדוק.

האם העסקה כדאית?

פעמים רבות אנחנו עלולים לגלות שתשלום המע"מ שנידרש בו אם נרכוש או נמכור דירה ספציפית הופך את העסקה לכזאת שתגרור אותנו להפסדים. רצוי ומומלץ לבדוק מראש אם שיעור תשלום המע"מ הוא אינו כזה שיסב לנו הפסד. כדאי להביא בחשבון את נושא המע"מ בטרם נכנסים למשא ומתן, וכדאי עוד יותר להיעזר בעורך דין מע"מ שיברר לנו מבעוד מועד מה גובה התשלום ואם ניתן למזער אותו למינימום ההכרחי או לקבל פטור ממנו לחלוטין. 

הטבות מע"מ – האם זה אפשרי?

כן זה אפשרי. אפשר לקבל הטבות בתשלום המע"מ באופן שימזערו את גובה התשלום למינימום, ואפשר גם לקבל פטור מהתשלום. חוק המע"מ מסביר לנו: "במכירת דירת מגורים בידי עוסק במקרקעין שרכש אותה ממי שאינו מלכ"ר, מוסד כספי או עוסק, המס עליה יהיה לא ממחירה המלא אלא מההפרש שבין מחירה בעת המכירה כאמור לבין מחירה בעת הרכישה…" מה משמעות הדבר? המשמעות היא שאם הדירה הנמכרת היא דירה המשמשת למגורים ומוכריה אינם חייבים בתשלום מס, אז תשלום המע"מ יושת על הרווח ממכירת הדירה בלבד. דבר זה משנה לגמרי את התמונה והופך את העסקה לכדאית בהחלט. הטבת מע"מ נוספת שאפשר לבחון היא הטבת מע"מ בשיעור אפס. כאשר העסקה מתבצעת בין מי שמוגדר "עוסק" על פי חוק ובין מי שמוגדר "חברה" על פי חוק, והנכס עובר מהעוסק לחברה – הטבת המע"מ בשיעור אפס תיכנס לתוקף ותקל על המשך ביצוע העסקה.    

מי זכאי לפטור ממע"מ?

עסקאות הפטורות מתשלום מע"מ הן למשל עסקאות מכירת חלק מבניין שאושר לשימוש למטרות השכרה ושימש לתכלית זו בשנים שקדמו לביצוע העסקה. אותו הדבר לגבי עסקאות מכירה של נכס שמושכר בהתאם לחוק הגנת הדייר. עסקאות אלה מזכות בפטור ממע"מ ומומלץ לבדוק נושא זה מראש כדי לקבל את הפטור במלואו. 

בדיקת רישום המקרקעין

בדיקת רישום המקרקעין לפני כניסה למשא ומתן על רכישת או מכירת דירה היא הכרחית וכדאי להיעזר לשם כך בעורך דין הבקיא והמיומן בעסקאות מע"מ ויודע היטב מה צריך לבדוק וכיצד. עורך הדין יסייע לכם לבדוק את תקינות רישום המקרקעין במנהל מקרקעי ישראל, יבדוק אם אין רישום של הערות מיוחדות על הנכס שמחייבות תשומת־לב, יבדוק אם אין על הנכס חובות או עיקולים, ואם ישנם – יברר אם הבעלים מודעים להם ומקבלים את האחריות לסילוקם, יסייע במשא ומתן ובעיקר יברר בעבורכם את שיעור תשלום המע"מ הנדרש, אם נדרש ואילו הטבות מע"מ תוכלו לקבל בגין העסקה. 

עסקאות רכישה או מכירה של דירה הן עסקאות מורכבות ומחייבות קבלת עזרה מקצועית מעורך דין מומחה. כדי שהעסקה תיעשה בקלות וביעילות וכדי ששיעור תשלום המע"מ בגינה – אם קיים – יתגלה ככדאי, עורך הדין שלכם צריך ללוות אתכם כבר מהצעד הראשון בדרך להשלמת העסקה בהצלחה. 

7 דברים שאתם צריכים לעשות כשאתם רוכשים דירה
7 דברים שאתם צריכים לעשות כשאתם רוכשים דירה

מזל טוב, החלטתם לרכוש דירה. רכישת דירה היא לא עסקה שאנו עושים לעיתים קרובות, ומדובר

קרא עוד
מהו מס שכר דירה ומה חשוב לדעת בנושא
מהו מס שכר דירה ומה חשוב לדעת בנושא

אחת ההשקעות הפופולאריות והמועדפות ביותר על ישראלים רבים, היא ההשקעה בתחום הנדל"ן. בין הסיבות לפופולאריות הרבה של הבחירה באפיק השקעה זה, היא עצם העובדה כי המס על שכר דירה הוא שולי ביותר. אז אם שאלתם את עצמכם מהו מס שכר דירה, הנה כל מה שחשוב לדעת בנושא

קרא עוד
כיצד מחושב ערך דירת המגורים בפשיטת רגל?
כיצד מחושב ערך דירת המגורים בפשיטת רגל?

אחד הנושאים הרגישים והמורכבים במקרה של חייבים שנכנסים להליך של פשיטת רגל, הוא דירת המגורים.

קרא עוד
arrow

073-7836966

arrow

או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  ?יש שאלות
  חייגו עכשיו

  חייגו עכשיו

  ייעוץ ראשוני

  ייעוץ ראשוני

  close

   יש שאלות?

   השאירו מספר טלפון ונציג שלנו יחזור אליכם

   Call Now Button