לייעוץ ראשוני

חייגו עכשיו:

072-330-6116

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יניב רפאל – שמאי מקרקעין מעל 15 שנות ניסיון! שמאי מקרקעין – שאלות ותשובות

שמאי מקרקעין – שאלות ותשובות

שמאי מקרקעין – שאלות ותשובות

מה זה שמאי מקרקעין?

שמאי מקרקעין הוא בעל מקצוע העוסק בהערכת שווי נדל"ן.

אילו נכסים נכללים בהגדרה נדל"ן?

החוק מבחין בין שני סוגי נכסים: מיטלטלין ומקרקעין. מיטלטלין הם כל הנכסים שניתן להעבירם ממקום למקום כגון ריהוט, תכשיטים, כלי רכב, יצירות אמנות וכו'. מקרקעין, או בשמם הנרדף נכסי דלא ניידי ובראשי תיבות נדל"ן, הם כל הנכסים שאינם ניתנים להעברה ממקום למקום: קרקע, בעלות על קרקע וכל דבר המחובר לקרקע (ובעיקר מבנים).

כיצד הופך אדם לשמאי מקרקעין?

ישנם מוסדות לימוד רבים המציעים קורסים של שמאות המקרקעין, וביניהם הטכניון בחיפה, המכללה למנהל, אוניברסיטת אריאל ואחרים. הלימודים בקורסים אלה נמשכים לרוב בין שנתיים לשלוש ומתאפיינים בגיוון רב. בין השאר כוללים הלימודים נושאים מתחומי המיסוי, השמאות, הכלכלה, הנדסת בניין, מיפוי, מדידות, סוגיות מעולם הנדל"ן ובפרט חוקים בתחום, ועוד ועוד. מקצוע שמאי המקרקעין הוא מקצוע מבוקש למדי, שכן ההתפתחות המרשימה של תחום הנדל"ן (בארץ כמו גם בעולם) הביאה לריבוי עסקאות נדל"ן, ולביקוש הולך וגדל לשירותיו של שמאי מקרקעין טוב, כך שמדובר במקצוע שאפשרויות ההשתכרות בו מרשימות.
בכדיי ללמוד שמאות מקרקעין יש להיות בעל תואר ראשון אקדמאי.

כל מי שלומד שמאות מקרקעין יכול להיות שמאי מקרקעין?

לא. לאחר סיום הלימודים יש לעבור מבחן, עליו מפקחת מועצת שמאי המקרקעין השייכת למשרד המשפטים. לאחר מעבר מבחן ההסמכה, ישנה תקופת סטאז' שנמשכת שנה (40 שעות שבועיות) ובסיומה מקבל שמאי המקרקעין הטרי רישיון לעסוק במקצוע.

איפה עובד שמאי מקרקעין?

שמאי מקרקעין יכול לעסוק במקצוע כעצמאי, או לעבוד כשכיר באחד המשרדים הרבים לשמאות מקרקעין הפזורים בארץ. גם המגזר הציבורי מעסיק שמאי מקרקעין רבים.

מתי נדרשים שירותיו של שמאי מקרקעין?

שירותיו של שמאי מקרקעין, וחוות דעתו המוסמכת, נדרשים בעסקאות נדל"ן רבות ומגוונות. כמובן שככל שמדובר בעסקה בהיקף כספי גדול יותר, כך חשובה יותר מעורבותו של שמאי מקרקעין, על מנת להבטיח שהעסקה תהיה הוגנת ותשקף את השווי המדויק של הנכס. הנכס יכול להיות דירה, בית פרטי, משק חקלאי, חנות, קניון, מגרש המיועד לבנייה, מגרש ריק, ולמעשה כל נכס שנכלל בהגדרה "מקרקעין".

האם שמאי מקרקעין מבצע גם ביקורות מבנים?

בהחלט. שמאי מקרקעין רבים מתמחים בביקורות מבנים. במקרים שבהם נגרם נזק למבנה או דירה, חוות דעת של שמאי מקרקעין נחוצה לשם קביעת הפיצוי למי שנפגע מהנזק.

איך שמאי מקרקעין קשור להיטל השבחה?

על פי סעיף 196 א' בחוק התכנון והבנייה, ראשית רשות מקומית לגבות מבעלי נכסים מס הנקרא היטל השבחה, וזאת כשערך הנכס עולה בגלל אחת משלוש הסיבות הבאות: אישור שימוש חורג, תוכנית בניין עיר חדשה או אישור הקלה. אם הערכת העלייה בשווי הנכס מטעם הרשות המקומית נראית גבוהה מדי בעיני בעל הנכס, הוא יכול לפנות לשמאי מקרקעין ולהזמין חוות דעת מקצועית – ואז לערער לרשות המקומית על גובה היטל ההשבחה.

מה עושים במקרה של הפקעת מקרקעין?

חוקים שנותרו על כנם מימי השלטון הבריטי בארץ מאפשרים למדינה להפקיע קרקעות לצורכה – כמובן תוך פיצוי בעלי הקרקעות. על מנת שהפיצוי יהיה הולם, מומלץ להזמין חוות דעת של שמאי מקרקעין.

7 דברים שאתם צריכים לעשות כשאתם רוכשים דירה
7 דברים שאתם צריכים לעשות כשאתם רוכשים דירה

מזל טוב, החלטתם לרכוש דירה. רכישת דירה היא לא עסקה שאנו עושים לעיתים קרובות, ומדובר

קרא עוד
תשלום מע"מ בעת רכישת דירה מה חשוב לדעת
תשלום מע"מ בעת רכישת דירה מה חשוב לדעת

עסקאות מקרקעין – רכישת או מכירת דירה – מחויבות על פי חוק בתשלום מע"מ, מס

קרא עוד
מהו מס שכר דירה ומה חשוב לדעת בנושא
מהו מס שכר דירה ומה חשוב לדעת בנושא

אחת ההשקעות הפופולאריות והמועדפות ביותר על ישראלים רבים, היא ההשקעה בתחום הנדל"ן. בין הסיבות לפופולאריות הרבה של הבחירה באפיק השקעה זה, היא עצם העובדה כי המס על שכר דירה הוא שולי ביותר. אז אם שאלתם את עצמכם מהו מס שכר דירה, הנה כל מה שחשוב לדעת בנושא

קרא עוד
arrow

073-7836966

arrow

או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  ?יש שאלות
  חייגו עכשיו

  חייגו עכשיו

  ייעוץ ראשוני

  ייעוץ ראשוני

  close

   יש שאלות?

   השאירו מספר טלפון ונציג שלנו יחזור אליכם

   Call Now Button