לייעוץ ראשוני

חייגו עכשיו:

072-330-6116

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יניב רפאל – שמאי מקרקעין מעל 15 שנות ניסיון! שמאות מקרקעין שכר – איך הופכים לשמאי מקרקעין מוסמך

שמאות מקרקעין שכר – איך הופכים לשמאי מקרקעין מוסמך

שמאות מקרקעין שכר – איך הופכים לשמאי מקרקעין מוסמך

שמאות מקרקעין היא מקצוע שהופך יותר ויותר מבוקש בשנים האחרונות לאור מרכזיותו של תחום הנדל"ן בחיינו.
פעילותם של השמאים בתחום המקרקעין מוסדרת בחוק שמאי מקרקעין תשס"א 2001, ובפרט נקבע כי שמאים מוסמכים הם רק אלה הרשומים בפנקס של מועצת שמאי המקרקעין, יחידה המשויכת למשרד המשפטים והמפקחת על הכשרת והסמכת שמאים וכן על פעילותם לאחר מכן. יש לציין כי לא די בלימודי המקצוע במוסד מוכר אלא יש גם לעבור בחינות הסמכה (של מועצת שמאי המקרקעין) ותקופת התמחות.

מה כוללים הלימודים?

לימודי המקצוע מגוונים במיוחד:
הבסיס הוא מבוא לתחום השמאות, הבנה מעמיקה לגבי מהם לוחות שומה ויסודות המיפוי והמדידה.
על גבי בסיס זה מתווספים נושאים מתחום הכלכלה, נושאים מתחום ההנדסה האזרחית וכן יסודות התכנון והבנייה, סוגיות שונות מעולם הנדל"ן וכן נושאים מתחום המשפט (ובפרט בדיני חוזים ודיני מיסוי מקרקעין). דגש מיוחד מושם על נושאי אתיקה, בשל הרגישות הרבה של עבודתו של שמאי מקרקעין והחובה להקפיד על יושרה מוחלטת.
הלימודים מיועדים לבעלי תואר ראשון ממוסד המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה או לסטודנטים הנמצאים בעיצומם של לימודים לקראת תואר זה (מי שאין ברשותו תואר ראשון לא יכול להירשם בפנקס שמאי המקרקעין).

איפה מתקיימים לימודי שמאות מקרקעין?

ניתן ללמוד את מקצוע שמאות המקרקעין, בין השאר, במכללה למנהל, במרכז האקדמי כרמל, באוניברסיטת אריאל בשומרון, בטכניון (במסגרת היחידה ללימודי המשך ע"ש עזריאלי, כשמקום הלימודים הוא דווקא ירושלים – במכללה האקדמית להנדסה שליד גבעת רם), ובאוניברסיטת חיפה.
הלימודים באוניברסיטת חיפה הם במסגרת הפקולטה לניהול, המציעה מסלול ייחודי להכשרת שמאי מקרקעין בעלי מיומנויות ניהוליות. מתכונת הלימודים היא יום אחד בשבוע, למשך 8 תקופות של 9 שבועות כל אחת ובסך הכל כשנה וחצי של לימודים. בוגרי התוכנית פטורים מהבחינות המוקדמות של מועצת שמאי המקרקעין. תנאי הקבלה: תואר ראשון עם ממוצע ציונים 80 ומעלה, 3 שנות ניסיון בתפקיד ניהולי, מעבר מבחן קבלה ספציפי לתוכנית וראיון.
אוניברסיטת אריאל מאפשרת גם לתלמידי תואר ראשון במחלקות לכלכלה ומנהל עסקים, הנדסת בניין, הנדסת תעשייה וניהול וארכיטקטורה ללמוד במסגרת המחלקה לשמאות מקרקעין החל מהשנה השנייה ללימודיהם, וזאת בתנאי שאת השנה הראשונה הם סיימו בממוצע ציונים של לפחות 75. סטודנטים המשלבים לימודי תואר ראשון ולימודים לקראת מבחני ההסמכה כשמאי מקרקעין יבלו בסך הכל 4 שנים באוניברסיטה.

המבחנים והסטאז' בדרך להפיכה לשמאי מקרקעין מוסמך

לאחר הלימודים מגיע תורם של המבחנים והסטאז' בדרך להפוך לשמאי מקרקעין מוסמך.
בסך הכל ישנן 14 בחינות, שמתוכן 11 מוגדרות כ"מוקדמות" ועוד 3 בחינות סופיות.
את 11 הבחינות המוקדמות, שחלקן פתוחות וחלקן סגורות, יש לעבור בתום הלימודים. בין המבחנים הפתוחים: יסודות מדידה ומיפוי, תכנון ובנייה – יסודות התכנון העירוני ודיני התכנון העירוני (2 בחינות נפרדות). בין המבחנים הסגורים: סטטיסטיקה, מיסוי מקרקעין ומיסים אחרים, יסודות הכלכלה – מיקרו כלכלה ומאקרו כלכלה וכלכלה עירונית (2 בחינות נפרדות).
הבחינות הסופיות הן מבוא בתורת השמאות (בחינה סגורה הכוללת 40 שאלות), גישות ועקרונות בהערכת מקרקעין (מבחן הכולל חלק סגור וחלק פתוח, ושניתן לגשת אליו רק לאחר מעבר כל הבחינות הקודמות) והמבחן האחרון: יישומים בשומת מקרקעין, אליו ניתן לגשת רק לאחר תום תקופת הסטאז', ושלאחריו הופכים לחברים רשומים בפנקס של מועצת שמאי המקרקעין.

שמאי מקרקעיןהערכת שווי דירההיטל השבחהשמאי מקרקעין במודיעיןשמאי רכושדוח אפסשמאי מקרקעין במושבים,שמאי דירותשמאי נחלהשמאי בשוהםשמאי נזקי מיםתמ"א 38 ירושליםשמאי

הערכת שמאות של מבני מסחר ותעשייה
הערכת שמאות של מבני מסחר ותעשייה

הערכת שמאות של מבני מסחר ותעשייה היא חשובה במקרים רבים, אחד מהם הוא הערכה לקראת

קרא עוד
אילו בדיקות צריך לבצע כאשר רוכשים נכס מקרקעין?

עסקאות מקרקעין כרוכות לרוב בעלויות גבוהות, ובהתאם גם בסיכונים גבוהים. לכן על הרוכש האחראי לבצע

קרא עוד
4 שאלות מובילות בנושא משכנתא הפוכה
4 שאלות מובילות בנושא משכנתא הפוכה

משכנתא הפוכה היא ערוץ מימון אשר רבים מבני 60+ אשר זכאים לפנסיה משתמשים בו כדי

קרא עוד
arrow

073-7836966

arrow

או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  ?יש שאלות
  חייגו עכשיו

  חייגו עכשיו

  ייעוץ ראשוני

  ייעוץ ראשוני

  close

   יש שאלות?

   השאירו מספר טלפון ונציג שלנו יחזור אליכם

   התחל שיחה
   צריכים עזרה?
   שלום!
   איך אוכל לעזור לך?