לייעוץ ראשוני

חייגו עכשיו:

072-330-6116

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

יניב רפאל – שמאי מקרקעין מעל 15 שנות ניסיון! שמאי מקרקעין ופיצוי על פי סעיף 197

שמאי מקרקעין ופיצוי על פי סעיף 197

שמאי מקרקעין ופיצוי על פי סעיף 197

המטרה של חוק התכנון והבנייה התשכ"ה 1965 (והתיקונים שהתווספו לו במהלך השנים) היא להבטיח כי הבנייה בארץ, הן ברמה הארצית והן ברמה המקומית, תהיה מתוכננת ומאורגנת בצורה אופטימלית כך שרווחתם המשותפת של האזרחים תהיה מקסימלית. במסגרת החוק ישנה גם התייחסות למקרים שבהם נגרמה פגיעה בערך נכס כלשהו עקב החלטה על תוכנית מתאר ארצית, תוכנית מתאר מחוזית, מקומית או כל תוכנית אחרת, ובפרט נקבעו הכללים לפיהם יפוצו הנפגעים מתוכניות כגון אלה. על מנת למצות את הזכויות ולהבטיח פיצוי מקסימלי מומלץ להיעזר בשירותיו של שמאי מקרקעין מנוסה ומיומן.

לשון החוק

הסעיף הרלוונטי בחוק התכנון והבנייה למקרה של תוכניות מתאר שמורידות ערך נכס הוא סעיף 197, שלפיו זכאים לתבוע פיצויים בעלי מקרקעין הנמצאים בתחום התוכנית או גובלים עמו, או בעלי זכויות במקרקעין אלה.
חשוב להדגיש כי לא מדובר על מקרה של הפקעת קרקעות (שגם בו מטפל שמאי מקרקעין, אולם הפרוצדורה שונה), וכן כי ישנם מקרים מסוימים, המפורטים בסעיף 200 לאותו חוק, שבהם לא ניתן לתבוע פיצוי: המדובר ברשימה של 11 הוראות, ובהן הגבלת מספרם של הבניינים בשטח ספציפי או איסור שימוש בקרקע או כל מגבלת בנייה אחרת על מנת למנוע מצב בו חיי אדם נמצאים בסכנה או שבריאותם עלולה להיפגע או כל נזק אחר לסביבה. חשוב להדגיש כי סעיף 200 מוגבל למקרים בהם הפגיעה שנגרמה "אינה עוברת את תחום הסביר", כך לשון החוק.
תביעת פיצויים יש להגיש לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה (גם אם הפגיעה בערך הנדל"ן היא כתוצאה מתוכנית מתאר ארצית), וחובה לעשות זאת תוך 3 שנים מיום שפורסמה התוכנית. שימו לב – לעתים קרובות תוכניות מתאר מפורסמות בצנעה, בילקוט הפרסומים, ולא כל בעלי העניין מודעים לכך, אולם אם התמהמהו והגישו את תביעתם לאחר שחלפו יותר משלוש שנים, התביעה כלל לא תידון, כך שחובת המעקב אחרי פרסומי תוכניות מתאר היא על בעלי המקרקעין.

מתי כדאי להיעזר בשירותי שמאי מקרקעין?

סעיף 197 הוא חלק בלתי נפרד מחוק התכנון והבנייה, כלומר ניתן היה לפעול לפיו מזה קרוב ל- 50 שנה, אולם רק בשנים האחרונות החלו בעלי מקרקעין וזכויות במקרקעין להבין כי פתוחה בפניהם הדרך לתבוע פיצוי על ירידת ערך הנדלן שלהם.
מקרה מפורסם אחד הוא כיכר המדינה – התוכנית לבניית מגדלים בלב הכיכר יוצרת מורת רוח קשה בקרב דיירי הבניינים שסביב לה, שכן הנוף הנשקף מדירתם ישתנה לרעה, הריאה הירוקה הסמוכה לביתם תכוסה בטון ומן הסתם ערך הנדלן שלהם יפחת. גם בעלי אדמות ובתים בתוואי הרכבת הקלה בירושלים תבעו פיצויים בהתאם לסעיף 197, ובאופן כללי כאמור ישנה בשנים האחרונות התעוררות במודעות לאופציית התביעה – אליה יש לצרף חוות דעת של שמאי מקרקעין מוסמך המעריכה את הירידה בערכו של הנכס.
הוועדות המקומיות מחויבות להודיע אם התביעה מתקבלת או לא תוך 90. אם לתפישת בעלי המקרקעין גובה הפיצוי שנקבע להם אינו משקף נאמנה את ירידת ערך הנכס שלהם, הם יכולים לערער (תוך 30 יום). במקרה שכזה ימנה בית המשפט שמאי מקרקעין המוסכם על שני הצדדים על מנת שזה יקבע את גובה הפיצוי. ניתן, כמובן, לערער גם כשהתביעה נדחתה על ידי הוועדה המקומית.

טיפים מנצחים מיועץ עסקי למכירה נכונה של הנכס שלכם

עולם הנדלן השתנה רבות בשנים האחרונות, יותר יותר אנשים מודעים לרווחיות הנעשת בתחום, ורוצים להשקיע

קרא עוד
כך תבחרו עורך דין לעסקאות מקרקעין
כך תבחרו עורך דין לעסקאות מקרקעין

כאשר אנחנו מדברים על עסקאות מקרקעין אנחנו לא מדברים דווקא על אנשי נדל"ן. כל אדם

קרא עוד
שווי נכס של דירה – לפי מה הוא נקבע?
שווי נכס של דירה – לפי מה הוא נקבע?

כאשר בוחנים שווי נכס של דירה, צריך להבין כי הוא נקבע על סמך מגוון רחב

קרא עוד
arrow

073-7836966

arrow

או השאירו פרטים ונחזור אליכם:

  ?יש שאלות
  חייגו עכשיו

  חייגו עכשיו

  ייעוץ ראשוני

  ייעוץ ראשוני

  close

   יש שאלות?

   השאירו מספר טלפון ונציג שלנו יחזור אליכם

   Call Now Button