מהי הפקעת מקרקעין?

החוק בישראל מאפשר לוועדה מקומית לתכנון ובניה להפקיע קרקעות לטובת שורה של צרכי ציבור כגון: מבני חינוך, דת ותרבות, מוסדות קהילתיים, דרכים, גנים, תחנות אוטובוס או רכבת, חפירות ארכיאולוגיות ועוד.

חוק התכנון והבניה מגדיר שניתן להפקיע מקרקעין עד 40% משטח החלקה ללא פיצוי, אך הוא גם מגדיר לאיזו מטרה ניתן להפקיע ללא פיצוי ולאיזו מטרה יש לפצות את בעל הקרקע או בעל הנכס הנפגע.

במידה ומגיע לבעל הנכס פיצוי יכולה הוועדה לפצותו על ידי תשלום כספי או על ידי קבלת זכויות או שינוי יעד של יתרת הקרקע או קבלת קרקע חילופית.

בעל נכס שמקבל הודעה על הפקעה יכול להגיש תביעה לפיצוי, המלווה בחוות דעת להפקעות מקרקעין של שמאי מוסמך.

מה צריך לעשות בעל קרקע שקיבל הודעה על הפקעה?

נושא הפקעת קרקעות הינו נושא מורכב ומצריך היכרות מדוייקת של החוק על סעיפיו השונים. מיד עם קבלת ההודעה על בעל הקרקע לפנות לשמאי מוסמך המתמחה בעריכת חוות דעת להפקעות.

השמאי יבצע בדיקה מדוקדקת של המצב, כולל אילו צרכי ציבור מתוכננים, מה מידת הנזק לבעל הנכס, האם גם מבנים המחוברים לקרקע נפגעים כתוצאה מההפקעה, איזה סוג של פיצוי מגיע לבעל הקרקע והאם באפשרותו לתבוע גם ירידת ערך וכד'.

בנוסף, יערוך השמאי בדיקה עצמאית לגבי שווי הקרקע, יבדוק האם בעבר הופקעו חלקים מהשטח כך שניתן להשלים ל 40% הפקעה ולאחר מכן יכין שומה נגדית להגשה לוועדה המקומית.

ישנם לא מעט פסקי דין שמחייבים לפצות את בעל הקרקע גם מהמטר הראשון וזאת בעיקר בשל פגיעה ביתרת הקרקע.

בהפקעות ישנם 2 שלבים לתבוע:

מסלול א': מסלול תכנוני ירידת ערך הקרקע לדוג' ממגורים לשטח ציבורי (סעיף 197 לחוק התכנון ובניה).

מסלול ב': שלב הקנייני שהוא הפיצוי בשל ההפקעה בפועל לפי השווי הנמוך.

 

למה יניב רפאל?

ליניב רפאל, שמאי מקרקעין מנוסה ובקי בחוקי המקרקעין, ניסיון רב בעריכת והגשת חוות דעת נגדית לוועדות מקומיות מטעם בעלי קרקע התובעים פיצויים בגין הפקעת קרקעות וכן ניסיון רב בחוות דעת לירידת ערך.

 

אין צורך להתלבט! צרו עימנו קשר בטלפון: 054-2266781 ללא התחייבות  

 

לפנייה מהירה:

שם (חובה)

דוא"ל (חובה)

נושא

התקינה השמאית

תו התקן והאיכות

אמון הציבור