מתי צריך חוות דעת של שמאי לבית משפט?

על כל תביעה או כתב הגנה בתחום רכוש להיות מגובה על ידי חוות דעת מומחה, כגון שמאי מקרקעין, מהנדס וכד'. לעתים קרובות חוות דעת לבית משפט הינה תנאי מקדים לדיונים בין הצדדים ולהכרעת בית משפט, ולעתים היא מוזמנת על יד אחד הצדדים על מנת לעזור לו לבסס את טיעוניו.

חוות דעת של שמאי מקרקעין לבית משפט הינו מסמך בעל אופי משפטי לכל דבר, הקובע בדרך כלל את שוויו של נכס בשוק, את הערכת שוויו בעתיד או במצב משפטי אחר. חוות דעת לבית משפט עלולה להשפיע על גורלה של הלוואה, להכריע את גובה הפיצויים שחייב צד אחד למשנהו, לקבוע את עתידם הכלכלים של משקיעים, ועוד.

תפקידו של מסמך חוות דעת שמאית היא לעזור לבית המשפט להבין את העובדות הנוגעות לנכס המקרקעין בו עוסק המשפט, על מנת שיוכל לתת פסיקה מבוססת ולהגיע אל התוצאה המשפטית הנכונה.

מה כוללת חוות דעת לבית משפט?

ישנם כללים ותקנות הקובעים את האופן בו אמורה להיות ערוכה חוות דעת לבית משפט. בין היתר על דו"ח שמאות המוגש לבית משפט להכיל בדרך כלל את הנושאים הבאים:

- זיהוי הנכס ותיאורו האובייקטיביי, וכן תיאור הסביבה המיידית

- פירוט סוג הזכויות / בעלות בנכס

- מצבו התכנוני של הנכס, כלומר ייעוד הקרקע והתכניות, במקרה ורלוונטי

- שווי השוק של נכסים דומים באזור

- פרטים לגבי מטרת השומה, מועד הביקור של השמאי והדרך שבה נערכה השומה

- במידה ורלוונטי יציין השמאי את אפשרויות השימוש בנכס, וכן אפשרויות השינוי, כלומר תוספות בנייה, אחוזי בנייה מנוצלים וכד'.

למה יניב רפאל?

יניב רפאל הינו שמאי מקרקעין מוסמך עם ניסיון של למעלה מ 10 שנים בתחום, כולל מתן חוות דעת מומחה מנומקות לבתי משפט במגוון רחב של נושאים בתחום המקרקעין.

 

אין צורך להתלבט! צרו עימנו קשר בטלפון: 054-2266781 ללא התחייבות  

 

לפנייה מהירה:

שם (חובה)

דוא"ל (חובה)

נושא

התקינה השמאית

תו התקן והאיכות

אמון הציבור